Můj e-shop

KOMPRESIA CEP – KĽÚČ K EFEKTÍVNEJ REGENERÁCII

KOMPRESIA CEP – KĽÚČ K EFEKTÍVNEJ REGENERÁCII

V dnešnom športe, a to nielen vrcholovom, hrá čoraz väčšiu a významnejšiu úlohu regeneračná zložka. Rýchlu a účinnú obnovu síl a energie po náročných pretekoch a tréningoch riešia nielen profesionáli, ale dnes už aj množstvo hobby športovcov. Všetci chcú čo najrýchlejšie odbúrať únavu po výkone a svalovej námahe, aby boli čoskoro opäť „ready“ na ďalšiu výzvu.

Skvelým pomocníkom na elimináciu povýkonového vyčerpania a na efektívne dobíjanie nášho energetického rezervoáru je tiež kompresia, t. j. vonkajší tlak aplikovaný cielene na špecifické časti tela. Vo svete CEP tento tlak vyvíjajú športové kompresné produkty – typicky regeneračné kompresné podkolienky a regeneračné kompresné nohavice, ktoré sú primárne určené na použitie po športových aktivitách. Ich tlak prispieva k rýchlejšiemu vyplavovaniu a odbúravaniu laktátu (kyseliny mliečnej) zo svalov po intenzívnej fyzickej námahe. Kompresia zrýchľuje kľudový prietok krvi a tzv. žilový návrat odkysličenej krvi späť k srdcu, kde sa filtruje s kyslíkom a čerstvými živinami. To umožňuje rýchlejšiu regeneráciu a pomáha obnove svalového tkaniva a vlákien a zlepšuje proces hojenia v tele.

Nosenie výkonnostných kompresných produktov (napr. pre beh, turistiku alebo lyžovanie) pôsobí priaznivo na regeneráciu svalov aj počas samotnej športovej aktivity, čím dochádza k oddialeniu svalovej únavy. Kompresia navyše stabilizuje lýtkový sval a výrazne redukuje svalové vibrácie pri došľapoch, ktoré bývajú zdrojom mikroporanení (mikrotrhlín) vo svalových vláknach. 

Dôležitým predpokladom správneho fungovania kompresných produktov je ich špecifický kompresný profil. Aby bola kompresia účinná a telo z nej získalo skutočný profit, musí byť správne odstupňovaná (graduovaná – technológia medi compression), čo znamená, že je najsilnejšia v oblasti členka a smerom nahor postupne ubúda. U regeneračných kompresných produktov CEP (a ďalej tiež „lifestylových“ podkolienok BUSINESS a ALLDAY MERINO) je krivka lineárna, t. j. tlak smerom nahor klesá rovnomerne – podobne ako pri zdravotných kompresívnych pančuchách. Zmysel je čo najefektívnejšie pomôcť návratu žilovej krvi k srdcu k ďalšiemu okysličeniu. Výkonnostné kompresné podkolienky CEP majú tiež najvyššiu mieru stiahnutia v oblasti tesne nad členkom. Krivka tlaku následne klesá po spodnú úroveň lýtkového svalu, cez celú oblasť lýtkového svalu už potom ale zostáva kompresia konštantná (na úrovni 80 % tlaku v oblasti nad členkom) z dôvodu spoľahlivej a pevnej fixácie pre elimináciu svalových vibrácií.

CEP_blog_Plzen_Recovery_06_24

Na výhody kompresie CEP najmä v oblasti regenerácie sa u nás spolieha celý rad špičkových profesionálnych športovcov, pre ktorých je rýchla a účinná regenerácia medzi tréningovými dávkami a po pretekoch a zápasoch úplne zásadná. Vymenovať môžeme dlhodobú spoluprácu s českou biatlonovou reprezentáciou, futbalovými tímami SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň, hokejistami VHK ROBE Vsetín alebo hádzanármi HC ROBE Zubří. Pre všetky spomínané sa stal CEP akýmsi partnerom pre regeneráciu a jeho produkty zo segmentu RECOVERY sú veľmi žiadané a využívané. Vrcholoví športovci tiež často cestujú a aj tu CEP pomáha. Regeneračné kompresky sú pri dlhých cestách obľúbeným spoločníkom, ktorý bojuje efektívne proti tvorbe opuchov vplyvom nečinnosti lýtkovej žilno-svalovej pumpy počas sedenia a proti pocitu ťažkých a unavených nôh. Podkolienky sú navyše výbornou prevenciou pred vznikom krvných zrazenín a znižujú riziko nebezpečnej cestovnej trombózy.

VSAĎ NA KOMPRESIU CEP A REGENERUJ AKO PROFESIONÁL!

.
.
.
.