Můj e-shop

Lyžuj s kompresiou v lyžiarskom oblečení CEP

Lyžuj s kompresiou v lyžiarskom oblečení CEP

Na portáli pre zjazdové lyžovanie SNOW.CZ sme publikovali článok o prínosoch kompresie pre lyžiarov a o kompletnom lyžiarskom sortimente značky CEP.
Prinášame ho v slovenskom znení.

 

Keď sa povie kompresia, každý lyžiar si asi predstaví cielené a vedome riadené zaťaženie najmä vonkajšej lyže v oblúku, poprípade „zdupnutie“ skoku na terénnej hrane. Alebo sa mu vybaví, ako ho určité miesto zjazdovky dokáže pri prejazde vplyvom pôsobenia fyzikálnych síl doslova „zatlačiť“. V každom prípade v spojení s kompresiou hovoríme vždy o veličine tlaku.

V tomto článku sa ale pozrieme na kompresiu trochu inak. V posledných rokoch sa práve ona uplatňuje stále viac aj ako nový fenomén u športového oblečenia, ktoré vyvíja vonkajší tlak na špecifické časti tela, a podporuje tak cirkuláciu krvi a stabilizuje svaly a kĺby. Jednou z najznámejších značiek v tomto odbore je nemecký CEP.

CEP je vlastne skratka vytvorená zo slovného spojenia "cell energy protection" (= ochrana energie bunky). Každá svalová bunka potrebuje energiu vo forme kyslíka, ktorý je do svalov prenášaný krvou. Čím lepšie je prúdenie krvi v tepnách, tým efektívnejšie sú svaly zásobované okysličenou krvou. A práve toto môže byť pozitívne ovplyvnené kompresiou.

Na medicínskej báze. Preverené športovcami. Vyrobené v medi.

CEP je od roku 2007 športovou značkou spoločnosti medi, globálneho lídra na trhu so zdravotníckymi kompresnými prostriedkami známeho vďaka svojim inovatívnym medicínskym produktom (napr. prémiové zdravotné kompresívne pančuchy a ortopedické bandáže). Toto umožňuje značke CEP vytvárať revolučné športové oblečenie s benefitmi najvyššej úrovne pre výkon aj zdravie. Spoločnosť medi so sídlom v nemeckom Bayreuthe už 70 rokov vyvíja a neustále vylepšuje svoju jedinečnú patentovanú technológiu medi compression a tiež ďalšie technológie, ktoré majú pozitívny účinok na ľudské telo. V každom jednotlivom produkte CEP sú unikátnym spôsobom zúročované poznatky medicíny a taktiež skúsenosti a spätná väzba špičkových profesionálnych športovcov.

Keď kompresia, tak graduovaná

Aby bola kompresia vyvíjaná športovým oblečením účinná (a dodajme aj bezpečná), musí byť správne odstupňovaná. V prípade kompresných podkolienok je miera stiahnutia najsilnejšia v oblasti členka a smerom nahor postupne klesá. Toto je dôležité pre to, aby sa maximálne podporil tzv. žilový návrat odkysličenej krvi späť k srdcu k jej ďalšiemu okysličeniu. Zvýšená cirkulácia krvi zlepšuje prísun krvi a živín do svalov, čo prináša vo výsledku viac energie aj vytrvalosti. Kompresia prispieva aj k zrýchlenému odbúravaniu metabolických odpadových látok, čím dochádza k významnému skráteniu regeneračnej fázy po športovom výkone. Vďaka správne dávkovanému tlaku aplikovanému na zaťažované časti tela (svaly, kĺby) dochádza taktiež k zníženiu rizika vzniku zranení. V neposlednom rade padnú kompresné produkty s anatomickým dizajnom ako uliate, nezhŕňajú sa a zabraňujú tvorbe pľuzgierov v exponovaných miestach.

Lyžiarske podkolienky pre hobíkov aj profíkov

Jadro produktovej ponuky CEPu v segmente lyžovania predstavujú lyžiarske kompresné podkolienky, , ktoré sú na trhu aktuálne k dispozícii v piatich rôznych prevedeniach a v bohatej škále farebných kombinácií. Pri celodennom pobyte na svahu je absolútne zásadný optimálny tepelný komfort nôh, ktorý je zaistený nielen použitou zmesou prvotriednych materiálov, ale aj lepším prekrvením dolných končatín vďaka precízne definovanému kompresnému profilu podkolienok. Všetky lyžiarske kompresky CEP majú v sebe okrem základnej nosnej technológie medi compression integrovanú aj technológiu SMART INFRARED. Vlákna s obsahom bioaktívnych minerálov odrážajú infračervené žiarenie tela a stimulujú vďaka zlepšenej mikrocirkulácii prirodzené regeneračné procesy. Okrem vynikajúcich termoregulačných vlastností je plusom perfektné anatomické padnutie produktov so samozrejmým rozlíšením strannosti (ľavá/pravá) a lyžiari určite ocenia zosilnené zóny v miestach intenzívnejšieho kontaktu s lyžiarskou topánkou (holeň, členok, achilovka, chodidlo, prsty). Všetky podkolienky sa vyrábajú v pánskej aj dámskej variante.

Pre lyžiarov všetkých výkonnostných úrovní sú určené varianty TERMO, MERINO a novo aj kombinovaná dizajnová verzia TERMO MERINO. Podkolienky TERMO sú vôbec najsilnejšími lyžiarskymi kompreskami CEP s 360 ° zosilnenou pleteninou – ideálna zbraň do treskúcich mrazov. Zima vám rozhodne nebude ani v podkolienkach MERINO. Prímes vysoko kvalitnej merino vlny sa popri perfektnej tepelnej izolácii postará spolu so syntetickými high-tech vláknami aj o to, že vaše nohy zostanú aj pri intenzívnej aktivite v suchu. Dizajnovky TERMO MERINO kombinujú vlastnosti oboch predchádzajúcich typov a potešia všetkých, ktorým sa páči nadčasový severský štýl. Pre výkonnostných a závodných lyžiarov navrhol CEP podkolienky ULTRALIGHT. Ich odľahčená tenká pletenina zaisťuje veľmi tesný kontakt s lyžiarkami pre maximálny cit a presné dávkovanie tlaku na lyže. CEP reaguje aj na boom skialpinizmu a pre sezónu 2021/22 prichystal nové kompresné skialpové podkolienky SKI TOURING. K nim navyše do ponuky pridal aj kompletnú komfortnú spodnú vrstvu pre skialpinistov (a ďalších lyžiarov) v podobe trička a ľahko kompresných ¾ nohavíc SKI TOURING BASE.

Aby stehná nepálila

Poznáte to – niekoľko dní intenzívneho lyžovania, a vaše stehná sú v jednom ohni. Zísť večer po schodoch do lyžiarne potom naozaj bolí. Skvelou prevenciou od CEPu, ako týmto nepríjemnostiam predísť, sú ¾ podvliekacie kompresné lyžiarske nohavice BASE. Ich kompresný profil plynule nadväzuje na podkolienky CEP a vaše stehná perfektne „podržia“. Kompresia výrazne znižuje svalové otrasy a s tým súvisiace bolestivé symptómy po dlhšej námahe. Pridanou hodnotou je aj tu zvýšený výkon, tepelný komfort a rýchlejšia regenerácia.

Na ponožkách záleží

Keď budete vyberať nové lyžiarske ponožky, skúste sa dobre zamyslieť nad tým, čo od nich očakávate. V porovnaní s lyžami alebo lyžiarkami sa pri nákupoch lyžiarskej výbavy venuje ponožkám oveľa menšia pozornosť, pritom práve ony často a veľmi ovplyvňujú to, ako sa pri lyžovaní cítime. Nepodceňte preto túto „maličkosť“ a užite si na svahu číru lyžiarsku radosť!

Zdroj: www.snow.cz